Mariestads Golfklubb

Matchspelet 2018

Se denna fil för regler, sista speldagar med mera
/Userfiles/fil/T%C3%A4vling/matchspel-2018.pdf


Efter avslutad match kommer ni överens om att någon kontaktar Lars Ahlström på 0731-827966 och meddelar resultatet.

A-slutspel

Åttondelsfinaler 9 hål (senast söndag 15 juli)

1. Edvin Svensson / Alexander Westman - Sven Frick / Jerker Frick 1/0
2. Tilda Kvarnrud / Oscar Jönsson - Patrik Karlsson / Emil Kullberg 3/2
3. Mikael Ågren / Ola Melkersson - Elisabet Ekblom / Helena Kvarnrud 2/0
4. Rickard Axelsson / Albert Gustafsson - Lars Ahlström / Johan Eriksson Andra särspelshålet

5. Fatima Hedfors / Robert Hedfors - Benny Andersson / Mattias Forssander Tredje särspelshålet
6. Simon Bergström / Alexandra von Zweigbergk - Gunnar Bengtsson / Anders Collberg Första särspelshålet
7. Björn Lindberg / Anders Stöckel - Inger Ragnarsson / Caroline Dernestam Jansson W.O.
8. Leif Svensson / Sten Rittfeldt - Martin Söderström / Lars Sköld 5/3

Kvartsfinaler 18 hål (senast söndag 12 augusti)
1. Sven Frick / Jerker Frick - Tilda Kvarnrud / Oscar Jönsson 3/1
2. Mikael Ågren / Ola Melkersson - Rickard Axelsson / Albert Gustafsson 3/2

3. Benny Andersson / Mattias Forssander - Simon Bergström / Alexandra von Zweigbergk 3/2
4. Inger Ragnarsson / Caroline Dernestam Jansson - Leif Svensson / Sten Rittfeldt 3/1

Semifinaler 18 hål (senast söndag 2 september)
1. Tilda Kvarnrud / Oscar Jönsson - Mikael Ågren / Ola Melkersson
2. Simon Bergström / Alexandra von Zweigbergk - Leif Svensson / Sten Rittfeldt

Match om tredje pris 18 hål (senast söndagen 30 september)
Förlorare Semi 1 - Förlorare Semi 2

FINAL 18 hål (senast söndag 30 september)
Vinnare Semi 1 - Vinnare Semi 2 


B-Slutspel

Åttondelsfinaler 9 hål (senast söndag 15 juli)
1. Maria Qvarnström / Annica Nyberg - Yvonne Larm / Inga Danielsson Första särspelshålet
2. Monika Frisk / Anders von Zweigbergk - Anders Nurmi / Gunnar Elvin 3/2

Kvartsfinaler 18 hål (senast söndag 12 augusti)
1. Lasse Bengtsson / Lars Ålstam - Yvonne Larm / Inga Danielsson Första särspelshålet
2. Nicklas Kvarnrud / Caroline Stenlund - Lena Nygren / Olle Ahlin 2/0

3. Jan Fridheim / Ulf Nyberg -  Monika Frisk / Anders von Zweigbergk 1/0
4. Sten Henriksson / Kjell Johansson - Pertti Ponerup / Linus Ponerup 1/0

Semifinaler 18 hål (senast söndag 2 september)
1. Lasse Bengtsson / Lars Ålstam - Lena Nygren / Olle Ahlin
2. Jan Fridheim / Ulf Nyberg - Sten Henriksson / Kjell Johansson

FINAL 18 hål (senast söndag 30 september)
Vinnare Semi 1 - Vinnare Semi 2

Grupp A 
A1 Martin Söderström / Lars Sköld
A2 Nicklas Kvarnrud / Caroline Stenlund
A3 Anders Nurmi / Gunnar Elvin
A4 Mikael Ågren / Ola Melkersson
A5 Benny Andersson / Mattias Forssander

Matcher Res   Lag Sp Vu Oa VH-FH +/- Po
A1-A2 1-1   A4 4 2 2 0 15-7 +8 8
A3-A4 3-3   A1 4 2 2 0 12-7 +5 8
A5-A1 2-4   A5 4 2 0 2 12-10 +2 6
A2-A3 4-2   A2 4 1 1 2 5-12 -7 4
A4-A5 4-1   A3 4 0 1 3 8-16 -8 1
A1-A3 4-1                  
A2-A4 0-5                  
A3-A5 2-5                  
A4-A1 3-3                  
A5-A2 4-0                  


Grupp B
B1 Jan Fridheim / Ulf Nyberg
B2 Gunnar Bengtsson / Anders Collberg
B3 Lena Nygren / Olle Ahlin
B4 Tilda Kvarnrud / Oscar Jönsson
B5 Yvonne Larm / Inga Danielsson

Matcher Res   Lag Sp Vu Oa VH-FH +/- Po
B1-B2 1-3   B4 4 3 1 0 14-8 +6 10
B3-B4 2-2   B2 4 2 1 1 10-10 0 7
B5-B1 2-4   B1 4 2 0 2 10-10 0 6
B2-B3 3-2   B3 4 1 1 2 9-8 +1 4
B4-B5 3-1   B5 4 0 1 3 6-13 -7 1
B1-B3 2-1                  
B2-B4 2-5                  
B3-B5 4-1                  
B4-B1 4-3                  
B5-B2 2-2                  


Grupp C 
C1 Elisabet Ekblom / Helena Kvarnrud
C2 Björn Lindberg / Anders Stöckel
C3 Monika Frisk / Anders von Zweigbergk
C4 Lars Ahlström / Johan Eriksson

Matcher Res   Lag Sp Vu Oa VH-FH +/- Po
C1-C2 3-4   C2 3 2 1 0 12-7 +5 7
C3-C4 1-2   C4 3 2 1 0 9-6 +3 7
C2-C3 6-2   C1 3 0 1 2 8-11 -3 1
C4-C1 5-3   C3 3 0 1 2 5-10 -5 1
C1-C3 2-2                  
C2-C4 2-2                  


Grupp D 
D1 Pertti Ponerup / Linus Ponerup
D2 Rickard Axelsson / Albert Gustafsson
D3 Inger Ragnarsson / Caroline Dernestam Jansson
D4 Simon Bergström / Alexandra von Zweigbergk

Matcher Res   Lag Sp Vu Oa VH-FH +/- Po
D1-D2 2-4   D4 3 2 0 1 8-6 +2 6
D3-D4 3-2   D2 3 2 0 1 7-5 +2 6
D2-D3 2-1   D3 3 1 1 1 6-6 0 4
D4-D1 4-2   D1 3 0 1 2 6-10 -4 1
D1-D3 2-2                  
D2-D4 1-2                  


Grupp E 
E1 Fatima Hedfors / Robert Hedfors
E2 Maria Qvarnström / Annica Nyberg
E3 Patrik Karlsson / Emil Kullberg
E4 Sven Frick / Jerker Frick

Matcher Res   Lag Sp Vu Oa VH-FH +/- Po
E1-E2 4-0   E1 3 2 1 0 12-6 +6 7
E3-E4 5-1   E3 3 1 2 0 12-8 +4 5
E2-E3 3-3   E4 3 1 0 2 9-9 0 3
E4-E1 2-4   E2 3 0 1 2 3-10 -10 1
E1-E3 4-4                  
E2-E4 0-6                  


Grupp F 
F1 Edvin Svensson / Alexander Westman
F2 Sten Henriksson / Kjell Johansson
F3 Leif Svensson / Sten Rittfeldt
F4 Lasse Bengtsson / Lars Ålstam

Matcher Res   Lag Sp Vu Oa VH-FH +/- Po
F1-F2 1-3   F1 3 2 0 1 9-6 +3 6
F3-F4 5-1   F3 3 2 0 1 10-9 +1 6
F2-F3 3-4   F4 3 1 0 2 7-10 -3 3
F4-F1 2-3   F2 3 1 0 2 8-9 -1 3
F1-F3 5-1                  
F2-F4 2-4                  



Lagen som får kvala om de fyra vakanta platserna i A-slutspelet på torsdag 21 juni med första start klockan 18.00:
Grupp A: Benny Andersson / Mattias Forssander
Grupp B: Jan Fridheim / Ulf Nyberg
Grupp C: Elisabet Ekblom / Helena Kvarnrud
Grupp D: Inger Ragnarsson / Caroline Dernestam Jansson
Grupp E: Sven Frick / Jerker Frick
Grupp F: Lasse Bengtsson / Lars Ålstam